• 1s.jpg
  • 2s.jpg
  • 2ss.jpg
  • 3ss.jpg
  • 4s.jpg
  • 5ss.jpg
  • 5sss500x.jpg

Wybierz swój język

Wystawa o Puszczy Knyszyńskiej

W Operze i Filharmonii Podlaskiej w dniu 05.02.2022r została otwarta wystawa fotografii promująca album Marka Konarzewskiego i Janusza Kupryjanowicza pod tym samym tytułem,w ramach Zimowej Edycji Festiwalu Sztuka w Naturze ,,Ponowa".

 

Łanga, Słoja, Nietupa, Sokołda, Trejgle, Planta - czy te nazwy brzmią swojsko i znajomo? Poza nieliczną grupką entuzjastów oraz, rzecz jasna ,,tutejszych"' mało kto, nawet w pobliskim Białymstoku, mógłby wskazać lokalizację kryjących się za nimi rzeczułek i miejscowości. Nazwy te są echem historii ostatniej na polskim niżu ,,Terra Incognita", gdzie na wielu cienistych ścieżkach wciąż łatwiej spotkać żubra niż turystę, gdzie forsując przepastne mokradła uroczysk szybko można zrozumieć , dlaczego wybrali je na schronienie powstańcy z 1863 roku i gdzie można poczuć kołatanie zmęczonego serca na stromych podejściach Wzgórz Świętojańskich. Owa ,,Terra Incognita" to Puszcza Knyszyńska - najrozleglejszy w Polsce nizinny kompleks leśny stykający się z Puszczą Białowieską na południu,Puszczą Augustowską na północy, wsparty od wschodu na granicznej rzece Świsłoczy, a od zachodu coraz bardziej ,,podgryzany" przez przedmieścia Białegostoku. Jest to Puszcza niezwykła . Na jej znacznej części , szczególnie w okolicach Supraśla, królują drzewostany szpilkowe, jakby żywcem przeniesione z Syberii. Ale dalej na zachód, tuż za opłotkami Czarnej Białostockiej ustępują one miejsca liściastym lasom Jesionowych Gór, gdzie w wielu miejscach można się poczuć jak w najdzikszych zakątkach sąsiadki - Puszczy Białowieskiej.Jednak ta ostatnia nie może pochwalić się rozległymi, nieomal podgórskimi krajobrazami, których można doświadczać wędrując leśnymi duktami ku Sokółce i Krynkom.

tekst Marek Konarzewski i Janusz Kupryjanowicz

Wystawę można oglądać do 13 marca 2022r. - od wtorku do niedzieli, w godzinach pracy kasy biletowej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Na otwarciu wystawy Radę Seniorów reprezentowały Jadwiga Romanowska i Genowefa Obuchowicz. Niżej przedstawiają mini fotoreportaż z otwarcia wystawy.

    Please publish modules in offcanvas position.