• 1s.jpg
  • 2s.jpg
  • 2ss.jpg
  • 3ss.jpg
  • 4s.jpg
  • 5ss.jpg
  • 5sss500x.jpg

Wybierz swój język

Przewodnik jak korzystać z internetu

Nowoczesny Senior - przewodnik po cyfrowym świecie uczy osoby starsze jak korzystać z internetu. ( 05 października 2020r)

 Przewodnik ,,Nowoczesny Senior" to najnowsza publikacja Fundacji Digital Poland. Powstała ona z myślą o wprowadzeniu starszego pokolenia w wirtualną rzeczywistość, ponieważ jak wskazują badania zaledwie 30,2% Polaków powyżej sześćdziesiątego roku życia korzysta z internetu. W dobie epidemii koronawirusa, kiedy wszystkie strefy życia przenoszą się do sieci, wiedza na temat internetu jest seniorom niezbędna. Dlatego też przewodnik ,,Nowoczesny Senior"  można za darmo pobrać na stronie festiwalcyfryzacji.pl.

To przełomowy projekt. Do tej pory żadna organizacja nie przygotowała poradnika, który w sposób prosty i kompleksowy tłumaczyłby seniorom, jak mogą korzystać z internetu. Uważamy, że zwłaszcza w obecnych czasach, seniorzy powinni być grupą społeczną, która potrafi świadomie używać sieci. Internet może umożliwić im bezpieczną komunikację z najbliższymi, zarezerwowanie wizyty u lekarza, opłacenie rachunków, sprawdzenie rozkładu jazdy autobusów czy też zrobienie zakupów. To jednak nie wszystko. Będąc aktywnymi użytkownikami sieci, osoby starsze mogą rozwijać swoje pasje oraz poszerzać wiedzę – uczestnicząc, chociażby w on–linowych wykładach uniwersytetów trzeciego wieku – tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacją Digital Poland.

O tym, że internet odgrywa w naszym życiu dużą rolę, nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnie miesiące udowodniły, że jest wręcz niezbędny do codziennego funkcjonowania. Stan epidemii koronowirusa spowodował, że do wirtualnej rzeczywistości przeniosły się praca, edukacja oraz usługi (w tym medyczne). Z jednej strony – paradoksalnie – pozytywnie wpłynęło to na procesy digitalizacyjne w wielu obszarach gospodarki, z drugiej – uwypukliło nierówności społeczne.

Mapa cyfrowego świata dla seniorów

O ile młodsze pokolenia potrafią posługiwać się siecią i w niej funkcjonować, o tyle dla starszych osób Internet wciąż pozostaje sferą, w której nie potrafią swobodnie się poruszać. Potwierdzają to statystyki - zaledwie 30,2% Polaków powyżej sześćdziesiątego roku życia korzysta z internetu. Wiek od dawna, nie tylko w Polsce, jest podstawowym czynnikiem wykluczenia cyfrowego. Na tę sytuację wpływa wiele czynników. Począwszy od najprostszych - czyli barier infrastrukturalnych i finansowych, poprzez niewystarczające umiejętności seniorów, kończąc na ich lęku przed negatywnymi skutkami wynikającymi z nadmiernego korzystania z sieci. W wielu przeprowadzonych na ten temat badaniach eksperci wskazywali również na niską motywację seniorów. Część przedstawicieli najstarszego pokolenia twierdzi również, że internet nie jest im do niczego potrzebny i został on stworzony na potrzeby młodych. Jednak ostatnie miesiące, podczas których zostało nałożonych sporo ograniczeń - w tym również na seniorów, mogą sprawić, że ich chęć do korzystania z sieci wzrośnie.

Opracowany przez ekspertów Fundacji Digital Poland "Nowoczesny Senior - przewodnik po cyfrowym świecie" składa się z ośmiu rozdziałów. Jest napisany prostym językiem, tak aby wszelkiego rodzaju opisy czy instrukcje były zrozumiałe dla osób, które do tej pory rzadko albo w ogóle nie korzystały z sieci. Ponadto, treści są uzupełnione o grafiki - co sprawi, że osobom starszym nie straszna będzie obsługa takich urządzeń jak smartfon, tablet czy laptop. Autorom zależało na tym, aby "Przewodnik" nie składał się tylko z suchych, teoretycznych informacji. Dlatego publikacja pełna jest praktycznych przykładów. – Jeśli opisujemy, jak zbudowana jest witryna internetowa – pokazujemy tę witrynę. Podobnie jest w pozostałych przypadkach – kiedy np. wyjaśniamy, jak działa smartfon czy router albo doradzamy, w jaki sposób założyć e-mail. Odbiorcami „Przewodnika” są osoby, które dopiero zaczynają przygodę z internetem, nie możemy więc pozostawiać tych kwestii, tylko ich wyobrażeniom. Chcemy, żeby po zapoznaniu się z treścią "Przewodnika" byli w stanie wykonywać podstawowe czynności, czyli m.in. odwiedzać strony www, korzystać z maila i podstawowych aplikacji – wyjaśniają autorzy.

Cyfrowy świat krok po kroku

Poszczególne rozdziały, krok po kroku, wprowadzają osoby starsze w wirtualny świat. Treść pierwszych koncentruje się na genezie internetu oraz sposobie, w jaki można z niego korzystać. Kolejne, przedstawiają zasady działania najpopularniejszych urządzeń, które zapewniają dostęp do sieci – czyli smartfonów, tabletów, laptopów oraz komputerów stacjonarnych. Następnie, seniorzy dowiadują się, czym różni się internet stacjonarny od mobilnego oraz do czego służy router. Poruszona jest również kwestia transferu danych i przepustowości łącz. W kolejnych rozdziałach omówiony jest sposób zakładania i korzystania z adresu e-mail oraz aplikacji, i programów, które mogą być pomocne przy wykonywaniu codziennych czynności (np. przypominać o wzięciu leków czy zaplanowanej wcześniej wizycie u lekarza).

W ostatnich rozdziałach "Przewodnika" spory nacisk położony jest na sprawy związane z bezpieczeństwem w sieci. Początkujący użytkownicy, tacy jak seniorzy, mogą stać się łatwym łupem internetowych oszustów. Dlatego, opisane są konkretne sytuacje, jakie powinny wzbudzić ich czujność i podejrzliwość. – To bardzo ważna część "Przewodnika", w której skupiliśmy się m.in. na wytłumaczeniu, na czym polega zjawisko phishingu czy też wyjaśnieniu jak chronić swoje dane. Wyjaśniamy również, dlaczego nie powinno się korzystać z konta bankowego przy użyciu publicznego wi-fi oraz w jaki sposób stworzyć silne i bezpieczne hasło. Opisujemy, dlaczego należy opróżniać folder "spam" bez otwierania poszczególnych wiadomości. Doradzimy jak bezpiecznie robić w sieci zakupy oraz które programy antywirusowe warto zainstalować na swoim komputerze – dodaje Mieczkowski.

 

Bezpłatna wersja PDF "Nowoczesny senior - przewodnik po cyfrowym świecie" dostępna jest na stronie festiwalcyfryzacji.pl i digitalpoland.org/publikacje.

Partnerami Strategicznymi Festiwalu Cyfryzacji są: VISA, TVN Grupa Discovery, T-Mobile, RASP, Player, Huawei. Partnerami są: UPC, Stroer, Sage, PwC, Polska Press, Polpharma, IdoSell, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości.

O Fundacji Digital Poland

Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie. Promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji mobilizuje firmy do przechodzenia transformacji z offline do online. Fundacja Digital Poland zaprasza do współpracy wszystkich, którzy są zainteresowani realizowaniem innowacyjnych projektów, które odmienią polską gospodarkę.

    Please publish modules in offcanvas position.