• 1s.jpg
  • 2s.jpg
  • 2ss.jpg
  • 3ss.jpg
  • 4s.jpg
  • 5ss.jpg
  • 5sss500x.jpg

Wybierz swój język

 ZAPYTAJ SENIORA - CZYLI CUD W STAREJ PLEBANII

Dziś mija równo miesiąc, gdy, staraniem środowiska senioralnego Gminy Supraśl, ruszył Sezonowy Punkt Informacji Turystycznej w Supraślu. Punkt znalazł siedzibę w najodpowiedniejszym miejscu miasta, na skrzyżowaniu ulic Józefa Piłsudskiego i 3 Maja, w odrestaurowanej Starej Plebanii.
Pomysł na uruchomienie punktu Informacji Turystycznej powstał ponad 2 lata temu w głowie Krzysztofa Wolframa, przewodniczącego Rady Seniorów Gminy Supraśl. Już wtedy gołym okiem było widać brak takiej placówki w gminie i mieście, gdzie z roku na rok przybywa coraz więcej turystów i odwiedzających Supraśl, zarówno z Białegostoku, jak i regionu oraz kraju. Istniejący w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej punkt informacyjnych nie spełniał swoich funkcji do końca. Po pierwsze nie posiadał certyfikacji, po drugie działał w ograniczonym zakresie czasowym z całkowitym wyłączeniem dni weekendowych.
Potrzeba utworzenia punktu „IT” działającego w okresie największego zapotrzebowania dla turystów w Supraślu stanęła na posiedzeniu Rady Seniorów Gminy Supraśl w połowie roku 2022. Podjęto uchwałę o przystąpieniu do realizacji projektu i skierowano pomysł do stowarzyszenia Aktywni działającego we współpracy z Radą Seniorów Gminy Supraśl. 
Projekt został zgłoszony do konkursu Aktywni + finansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych na lata 2021-2025.

Projekt "Senior Informator" polega na utworzeniu i prowadzeniu przez seniorów, punktu Informacji Turystycznej, w Supraślu nie ma miejsca, w którym każdy turysta lub kuracjusz mógłby się dowiedzieć się co warto zobaczyć, gdzie zjeść dania kuchni regionalnej, gdzie przenocować, gdzie wynająć kajak itp. Postanowiliśmy wypełnić tę lukę i wykorzystując potencjał supraskich seniorów zorganizować punkt Informacji Turystycznej, który będzie nie tylko miejscem, gdzie można zasięgnąć informacji, ale też miejscem, w którym seniorzy doradzą i podpowiedzą. 
Punkt Informacji Turystycznej jest bardzo potrzebny. Potencjalni turyści lub kuracjusze zanim zdecydują o spędzeniu wakacji lub pobycie w sanatorium w Supraślu, szukają informacji dotyczących bazy noclegowej, gastronomicznej, możliwości aktywnego spędzania czasu. Znajdują je wprawdzie w internecie, ale są one rozproszone na różnych portalach, często nieaktualne. Punkt Informacji Turystycznej odpowiada na potrzeby turystów i kuracjuszy oraz właścicieli hoteli, restauracji i innych obiektów oraz punktów usługowych, ale
przede wszystkim stworzył szansę dla wielu seniorów na wyjście z domu, na poczucie, że są potrzebni, ważni, na wykorzystanie wiedzy i umiejętności wielu z nich.

    Please publish modules in offcanvas position.